| Zabytkowe samochody - Stare motocykle - Oldtimery - Youngtimery
header Start Historia Motoryzacji Moto Ciekawostki Polska Motoryzacja Rajdy i Zloty Światowa Motoryzacja


Muzea Motoryzacji w Polsce   Kluby i fankluby motoryzacyjne w Polsce   Stworzony z miłości do żony…

Dodał: Piotr
20 stycznia 2012, godz. 22:25 | Kategoria: Nowości w serwisie, Prototypy - Osobowe, Światowa motoryzacja, Zdjęcia.

Jeśli zainteresowała Cię ta informacja, możesz ją skomentować na dole strony.


Z początkiem lutego w Paryżu określanym często jako miasto miłości rozpocznie się 37. Salon Rétromobile. W czasie jego trwania zostanie zaprezentowane auto, którego nazwa pochodzi o imienia żeńskiego – Monica.

Samochód powstał w latach 70. XX w. we Francji, a jego pomysłodawcą był francuski przemysłowiec Jean Tastevin. Zamierzeniem J. Tastevina była próba stworzenia luksusowej marki, która swoim designem miała nawiązywać do stylu Facel Vega i jednocześnie móc konkurować ze swoim ówczesnym rywalem Citroënem SM Opéra z nadwoziem zaprojektowanym przez firmę Chapron.

Fot. retromobile.com | Monica 560

Monica 560 została zaprezentowana po raz pierwszy na Paryskim Salonie Samochodowym w 1972 roku, sama produkcja auta rozpoczęła się rok później w miejscowości Balbigny (Loire). W sumie powstało zaledwie 8 samochodów w wersji produkcyjnej i 22 prototypów. Auto zostało wyposażony w silnik o pojemności 5560 cm3, a klienci mieli do wyboru automatyczną lub 5-biegową manualną skrzynię biegów.

Wracając do imienia oraz nazwy samochodu. Podobnie jak w przypadku nazwy marki Mercedes, która pochodziła od imienia córki Emila Jellinka – Mercedes Jellinek, tak i w tym przypadku nazwa pochodzi od imienia żony Jeana Tastevina – Monique Tastevin.

Oboje Państwo Tastevin będą honorowymi gośćmi w czasie trwania tegorocznego Salonu Rétromobile, który rozpocznie się już 1 lutego i potrwa do 5 lutego br.


2 126 odsłon

Dodaj komentarz

*


* Wszystkie dodawane komentarze są moderowane.
* Komentarze zawierające obraźliwe i wulgarne słowa, reklamy, itp. będą usuwane.
* Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w serwisie gravatar.com
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników bloga. Automobilia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na blogu łamie dobre obyczaje, powiadom o tym » kontakt

Ostatnio dodane


Dziennik miłośnika starej motoryzacji © 2013 Automobilia.pl

Informacja o plikach cookies
Ta strona umieszcza w Twoim urządzeniu różne informacje, w tym tzw. cookies, które kontroluje tylko ona. Z niektórymi z nich potem się kontaktuje. Robi to w celu dostosowania się do Twoich preferencji informacyjnych lub konsumpcyjnych (analizując statystykę Twojej aktywności na stronie, dobierając reklamy, przeciwdziałając nadużyciom). Ustawienie lub pozostawienie ustawienia Twojej przeglądarki akceptującego takie umieszczanie i kontakt oznacza wyrażenie przez Ciebie zgody na taką praktykę. Więcej o powyższym, a także o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Polityce prywatności.

[X] Zamknij