25 lat BMW Z1

Dwadzieścia pięć lat temu inżynierowie BMW Technik GmbH opracowali projekt samochodu, który wyznaczył nowe trendy w motoryzacji dzięki nowatorskiej konstrukcji nadwozia.

Początkowo projekt o nazwie Z1 miał być jedynie „poligonem doświadczalnym” dla ekspertów z BMW, którzy badali wydajność nowych materiałów. Szefostwo firmy stwierdziło jednak, że auto prezentuje duży potencjał, dlatego rok po zaprezentowaniu pierwszego konceptu zapadła decyzja o wprowadzeniu samochodu do produkcji.

Fot. BMW AG | BMW Z1

W stylowym roadsterze w wersji seryjnej zastosowano kilka przełomowych rozwiązań. Szkielet nadwozia został wykonany z ocynkowanej blachy stalowej, natomiast w podwoziu zastosowano żywicę epoksydową wzmocnioną włóknami szklanymi i poliwinylowymi, co zapewniało dużą odporność na skręcanie. Z kolei plastikowe elementy poszycia karoserii można było wymienić w ciągu godziny z pomocą jedynie śrubokręta. Cechą charakterystyczną BMW Z1 były również drzwi chowane w progach.

Fot. BMW AG | BMW Z1

Samochód wyceniony w Niemczech na 83 tys. marek był napędzany 2,5-litrowym, sześciocylindrowym silnikiem benzynowym o mocy 170 KM współpracującym z pięciobiegową przekładnią manualną. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmowało mniej niż 8 sekund, a prędkość maksymalna wynosiła 225 km/h.

Pierwsze BMW Z1 zjechało z taśmy produkcyjnej w 1989 roku. W ciągu dwóch lat produkcji zbudowano 8000 sztuk tego modelu.

Źródło: BMW, informacja Mototarget.pl

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments