Żółty duch czy raczej Silver Ghost

Prezentowane auto uznawane jest za jeden z najlepszych wzorów ostatnich modeli serii 40/50 HP Silver Ghost dziś na świecie.

Samochód, o którym mowa to Rolls-Royce Silver Ghost z 1923 r. zwany także „The Riviera Car” będzie już niebawem do kupienia na aukcji w Sydney (Australia), która jest organizowana przez dom aukcyjny Sotheby’s.

Fot. Sotheby’s | Rolls-Royce Silver Ghost z 1923 r.

Silver Ghost posiada podwozie z nr 14PK, które 22 sierpnia 1923 r. trafiło do firmy Barker & Co Ltd. Firma ta wykonała kompletne nadwozie, a następnie samochód trafił na Riwierę Francuską, gdzie był używany przez firmę Rolls-Royce jako samochód demonstracyjny dla potencjalnych klientów.

Z informacji jakie posiada dom aukcyjny Sotheby’s wynika, iż w czasie kiedy auto poruszało się po południowej części Francji, właśnie ten egzemplarz mógł być używany przez samego Sir Henry Royce’a, który w tamtym okresie przebywał w swojej willi La Mimosa at Le Canadel.

W 1925 r. samochód powrócił do Anglii, a już w 1930 r. auto trafiło do Canberry w Australii. Rolls-Royce Silver Ghost jest w pełni oryginalnie odrestaurowany zgodnie ze specyfikacją firmy Barker & Co Ltd z 1923 r. Historia samochodu została ustalona i spisana przez kolekcjonera Laurie Ogle’a. Cena samochodu szacowana jest na 340 – 440 tys. dolarów.

Źródło: Sotheby’s Australia

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments