100. rocznica urodzin Ferryego Porsche

Ferdinand (Ferry) Anton Ernst Porsche, drugie dziecko Ferdinanda i Aloisi Porsche urodził się 19 września 1909 roku w Wiener Neustadt. Jego siostra Louise (1904-1999) miała już wtedy pięć lat. W chwili narodzin jego ojciec pracował jako Technical Manager w fabryce Austro-Daimlera w Wiener Neustadt.

Fot. Porsche

Ferry Porsche był jednym z pierwszych pracowników zatrudnionych w biurze konstrukcyjnym założonym w 1931 roku w Stuttgarcie. Wcześniej jednak, po ukończeniu szkoły, Ferry Porsche przez rok pracował w firmie Bosch w Stuttgarcie. W czasie kolejnego roku przyswoił solidną dawkę wiedzy teoretycznej i prywatnej praktyki dotyczącej samochodowej sztuki projektowej. Już w 1932 roku Ferry Porsche odpowiadał za kontrolę testów, koordynację prac projektowych oraz relacje z klientami (np. z Auto Union w Zwickau). Gdy w 1934 roku Dr. Ing. h.c. F. Porsche GmbH otrzymało zlecenie z Reichsverband der Automobilindustrie (RDA) na budowę Volkswagena (Porsche model 60), Ferry Porsche został osobą odpowiedzialną za jazdy testowe. Ponieważ coraz więcej czasu pochłaniały jego ojcu prace związane z fabryką Volkswagena w Wolfsburgu, Ferry Porsche mianowany został jego zastępcą. Ze względu na rosnące zagrożenie bombardowaniami Stuttgartu, Ferry Porsche nadzorował ewakuację najważniejszych działów biura do Gmünd/Karyntia. Sam Ferry Porsche pozostał w siedzibie, w Stuttgarcie.

Fot. Porsche

Po kilku miesiącach uwięzienia przez Amerykanów i internowania przez Francuzów w lipcu 1946 powrócił do Gmünd, gdzie od końca wojny ulokowana była firma i, pod nieobecność uwięzionego przez Francuzów ojca przejął zarządzanie. Realizacja jego koncepcji małego sportowego samochodu we współpracy z głównym inżynierem Karlem Rabe (1895-1968) i konstruktorem nadwozia Erwinem Komenda (1904-1966), który oparty był na Volkswagenie, w 17 lat po założeniu firmy przez ojca oznaczała nowy początek firmy, która z biura konstrukcyjnego stała się także producentem.

Model Porsche 356 przysporzył firmie renomy producenta samochodów sportowych i wyścigowych. Przy jego konstrukcji Ferry zastosował podobne rozwiązania jak jego ojciec, w przypadku Volkswagena (chłodzony powietrzem silnik typu bokser, umieszczony za tylną osią) i podtrzymał wyścigową tradycję jaką Ferdinand rozpoczął w 1900 roku na początku swojej kariery. 52 sztuki Porsche modelu 356 zostały ręcznie wykonane w Gmünd. W 1949 Ferry Porsche wraz z firmą powrócił do Stuttgart-Zuffenhausen. Dawne budynki wciąż były okupowane przez Amerykanów, więc pierwsze Porsche 356 powstawały w prymitywnych warunkach, w pomieszczeniach wynajmowanych od firmy Reutter wiosną 1950 roku. Wcześniej jednak Ferry Porsche zawarł dalekowzroczny kontrakt z szefem Volkswagena, Heinzem Nordhoffem (1899-1968). Kontrakt określał, że Volkswagen będzie dostarczał części potrzebne do samochodów sportowych. Co więcej określał, że samochody te będą sprzedawane i serwisowane poprzez sieć Volkswagena. Porsche zobowiązywało się do doradztwa w zakresie prac inżynierskich.

Ferry Porsche podpisał także umowy z dystrybutorami VW, które tworzyły stabilny fundament finansowy dla dalszego rozwoju firmy.

Wraz ze śmiercią ojca w styczniu 1951 Ferry Porsche przejął pełną odpowiedzialność za firmę, i jako General Manager nadzorował przekształcenie jej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną (1972). Choć kapitał spółki akcyjnej został podwyższony w 1984, rodziny Porsche i Piëch wciąż pozostają wyłącznymi właścicielami akcji zwykłych.

Później, jako przewodniczący Rady Nadzorczej, Ferry Porsche wpływał w dalszym ciągu na utrzymanie odpowiedniego wizerunku firmy Porsche. Charakteryzować go miała sportowa tradycja, której odbiciem był aktywny udział w sportach samochodowych z jednej strony i konstrukcja nowych modeli, z drugiej. W 1990 roku Ferry Porsche zrezygnował z przewodniczenia Radzie Nadzorczej, jednak aż do śmierci zachował tytuł jej honorowego przewodniczącego.

Ferry Porsche zmarł 27 marca 1998 w Zell am See w Austrii i został pochowany obok rodziców i żony w rodzinnej kaplicy „Schüttgut”.

Za swoje zaangażowanie w rozwój nowych rozwiązań motoryzacyjnych otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Politechnika Wiedeńska nadała mu w 1965 roku honorowy tytuł doktora, a w 1984 władze Badenii-Wuerttembergii – profesora h.c. Otrzymał także m.in. „Großen Goldenen Ehrenzeichen” Republiki Austrii (1975), „Großen Bundesverdienstkreuz mit Stern” Republiki Federalnej Niemiec (1979), medal obywatelski miasta Stuttgart (1989) i „Freedom of the City” Zell am See (1981) oraz Wiener Neustadt (1994).

Informacja na temat biografii Ferryego Porsche została zaczerpnięta ze strony: http://www.porsche.pl

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments