100-lecie sportowych samochodów Vauxhalla

W najbliższy weekend (17-18.07) będzie można podziwiać w jednym miejscu najstarsze sportowe samochody marki Vauxhall, które zostały wyprodukowane jeszcze przed pierwszą wojną światową. Największą atrakcją dla miłośników pojazdów zabytkowych będzie auto o nazwie „Prince Henry” (Vauxhall C, 1910 r.), które uznawane jest za pierwszy sportowy samochód, który został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii.

Fot. Vauxhall | Vauxhall C Type Prince Henry

Na miejsce obchodów setnych urodzin został wyznaczony historyczny tor w Shelsley Walsh (GB), na którym odbywają się m.in. wyścigi górskie i gdzie we wczesnych latach świetności toru Vauxhall odnosił sportowe sukcesy.

Po raz pierwszy wyścigi samochodowe na torze w SH zostały rozegrane w 1905 roku, a więc historia tego miejsca jest starsza niż Indianapolis, Le Mans czy Monza. Pomysłodawcą stworzenia toru był MAC (Midland Automobile Club), który prawdopodobnie jest najstarszym motorowym klubem na świecie funkcjonujący do dziś.

Fot. Vauxhall | Vauxhall OE Type

W sumie w weekend zostanie zaprezentowanych 8 aut Vauxhall C, z których jeden z 1913 roku jest w posiadaniu pewnej rodziny od nowości! oraz 12 aut Vauxhall 30-98.

Źródło: media.vauxhall.co.uk, shelsley-walsh.co.uk

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments