Kolejny raz miłośnicy samochodów zabytkowych mają okazję przekonać się, że historia lubi płatać figle. I to, co zostało już dawno zapomniane i być może spisane na straty, znów może nabrać blasku i zaskoczyć…

Mowa tutaj o samochodzie Mercedes-Benz 540 K Special Roadster, którego historia zaczyna się w 1936 roku w Niemczech. To właśnie w tym roku samochód został wyprodukowany i kupiony przez pruską rodzinę arystokratyczną von Krieger. Początkowo auto było użytkowane przez syna Barona von Krieger – Henniga, jednakże w niedługim czasie auto trafiło w ręce Baronowej Giseli Josephine von Krieger, która śmiało rzec można zakochała się w nim na zabój.

Fot. Peter Harhold/Gooding & Company | Mercedes-Benz 540 K Special Roadster

Fot. Peter Harhold/Gooding & Company | Baronowa Gisela Josephine von Krieger

Czas jaki przyszło cieszyć się samochodem był jednak krótki. W 1939 roku wybucha wojna. Samochody zwłaszcza te najcenniejsze były rekwirowane przez wojska niemieckie. Jednakże ten egzemplarz będący jednym z klejnotów rodzinnych, ale też osobistym i ukochanym autem Baronowej Giseli zostaje skrzętnie ukryty przed zajęciem przez cały okres wojny.

Po jej zakończeniu Baronowa wraz ze swoim bratem Hennigiem wyruszają do USA. Auto zostaje załadowane na statek Queen Elizabeth. Cały i zdrowy dociera do Nowego Jorku. Niestety uciążliwość życia w wielkim mieście okazało się być silniejsze. Gisela von Krieger przeprowadza się do Homestead Inn w Greenwich.

Fot. Peter Harhold/Gooding & Company | Mercedes-Benz 540 K Special Roadster

W tym miejscu historia Mercedesa kończy się. Auto zostaje zaparkowane w małym niepozornym garażu, gdzie zamknięte pozostaje przez kolejne 4 dekady…

W 1989 roku Baronowa Gisela von Krieger umiera na zawał serca w Szwajcarii, a wraz z nią informacja o istnieniu auta, które pozostało w zamknięciu w USA. Na jego trop w 1992 roku wpada całkiem przypadkiem jeden z założycieli domu aukcyjnego Gooding & Company. Wszystko za sprawą telefonu od prawnika zajmującego się testamentem i nieruchomościami zmarłej Baronowej, który odnalazł jakieś dziwne stare, zakurzone auto w garażu. Nie mając pojęcia co to za model, a tym bardziej jak cenny jest to egzemplarz informuje o swoim znalezisku Davida Goodinga. W niedługim czasie zagadka zostaje rozwiązana, że jest to jeden z 26 wyprodukowanych na specjalne zamówienie – Mercedes-Benz 540 K Special Roadster.

Fot. Peter Harhold/Gooding & Company | Odnaleziony samochód w garażu

Samochód zostanie wystawiony na publicznej aukcji w czasie trwania Pebble Beach Concours d’Elegance. Już dziś wiadomo, że auto osiągnie rekordową cenę  jeśli chodzi o tę markę i model. Mówi się, że może zostać również pobity rekord cenowy publicznie sprzedanego samochodu na aukcji, gdyż poza swoją potwierdzoną oryginalnością oraz unikalnością na skalę światową ma udokumentowany rodowód „arystokratyczny”, co w przypadku tego rodzaju pojazdów stanowi niewątpliwie bardzo dużą wartość dodaną.

Fot. Peter Harhold/Gooding & Company | Herb rodziny von Krieger na drzwiach samochodu

W ubiegłym roku dom aukcyjny RM Auctions osiągnął największy w historii cenę za model 540 K Special Roadster. Szczęśliwy nabywca zapłacił za niego blisko 10 milionów dolarów! Czy w sierpniu zostanie pobity kolejny rekord? O tym przekonamy się już niebawem.

Źródło: Gooding & Company