Każdy kto choć trochę interesuje się motoryzacją zapytany, czy zna włoskiego producenta samochodów firmę Ferrari, z pewnością popatrzyłby na pytającego, czy aby na pewno wie sam o co pyta… Patrząc przez pryzmat firm globalnych, to jakby zapytać gdzieś, kogoś na końcu świata czy zna firmę Pepsi lub Coca-Colę. Tak więc nie ma się co oszukiwać i jedno jest pewne, że Ferrari jest marką bardzo dobrze znaną, po drugie samochody i ich cena równie znane są dobrze, jak sama marka!

Fot. Pawel Litwinski – 2011 Courtesy of Gooding & Company

Z roku na rok ceny aut klasycznych z lat 50 i 60. z czarnym koniem na masce wzrastają w zawrotnym tempie. Kolekcjonerzy, którzy dysponują odpowiednią gotówką kupując w jednym roku auto marki Ferrari w następnym mogą liczyć na zyski rzędu 10-15 procent (a czasem i więcej), co przy samochodzie wartym miliony dolarów okazuje się być intratnym biznesem.  W zeszłym roku powstał nawet pierwszy fundusz inwestycyjny, który specjalizuje się w zakupie samochodów zabytkowych celem dalszej odsprzedaży.

Fot. Pawel Litwinski – 2011 Courtesy of Gooding & Company

Fot. Pawel Litwinski – 2011 Courtesy of Gooding & Company

Wracając do Ferrari 250 Testa Rossa z 1957 roku właśnie ten samochód w przedostatni weekend sierpnia w Pebble Beach w USA na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Gooding & Company ustanowił nowy światowy rekord cenowy samochodu sprzedanego publicznie. Łączna cena auta z prowizją domu aukcyjnego wyniosła 16,39 milionów dolarów, co w przeliczeniu na nasza walutę wynosi blisko 50 milionów złotych!

Fot. Gooding & Company | Ferrari 250 Testa Rossa

Sprzedany model Testa Rossa jest pierwszym jaki powstał. Samochodem tym ścigał się m.in. zespół Scuderia Ferrari na torze Le Mans. Restaurację samochodu przeprowadziła firma Dennison International z USA specjalizująca się w autach wyścigowych i sportowych.

Źródło: Gooding & Company