Fiat 125p w wersji elektrycznej

Parę słów wstępu od Autora modelu…

Przeglądając Video Galerie na portalu Automobilia.pl natrafiłem na ciekawy film z popularnego kiedyś programu telewizyjnego „Sonda”.

W programie tym, nieżyjący już  Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek prezentowali Fiata 125p w wersji elektrycznej. Został on skonstruowany w 1978 roku przy współpracy Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu i Instytutu Elektrotechniki dla potrzeb Łączności „dzisiejszej Poczty Polskiej”.

Fot. Zbyszek | Fiat 125p w wersji elektrycznej w skali 1:43

Co ciekawe w samochodzie tym układ kierowniczy umieszczono z prawej strony, po to żeby ułatwić zabieranie listów ze skrzynek pocztowych przy drogach. Pod tylnymi pokrywami znajdował się pakiet akumulatorów oraz miejsce na przesyłki pocztowe. Ponieważ nie udało mi się znaleźć w internecie żadnych innych informacji o tym samochodzie, przypuszczam że prace zakończono na etapie tego jednego prototypu.

Fot. Zbyszek | Fiat 125p w wersji elektrycznej w skali 1:43

Prezentowany model w skali 1:43 jest własnoręcznie wykonaną konwersją na bazie modelu Fiat 125p Pick-up z kolekcji Kultowych Aut PRL-u.

W stosunku do oryginału dokonałem następujących zmian: dorobiłem tylne pokrywy oraz nową tylną szybę, układ kierowniczy przeniosłem na prawą stronę a boczne lusterka wsteczne usunąłem, zmieniłem też tablice rejestracyjne. Cały model został oczywiście przemalowany na charakterystyczny pomarańczowy kolor oraz polakierowany. Przed polakierowaniem nałożyłem kalki z napisem „Łączność”.

Fot. Zbyszek | Fiat 125p w wersji elektrycznej w skali 1:43

Autor tekstu: Pan Zbyszek

Przy tej okazji należy wspomnieć, iż Pan Zbyszek jest również autorem innych, bardzo ciekawych projektów związanych z polską motoryzacją.
Jakiś czas temu wykonał model przyczepy Niewiadów N-126, o którym więcej można przeczytać w artykule pt. „Małe jest piękne, czyli Niewiadówka w miniaturze” oraz model Syreny Sport, który został opisany w artykule pt. „Syrena Sport znów powraca”.

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments