Mikrus MR-300 – 3 lata produkcji, 50 lat historii
6 czerwca br. ukaże się w sprzedaży książka poświęcona polskiemu mikrosamochodowi produkowanemu w latach 1957-1960 Mikrusowi MR-300. Autorami 476-stronicowej publikacji pod tytułem „Mikrus MR-300 – 3 lata produkcji, 50 lat historii” są Mieczysław Płocica i Bartosz Winiarski. Książka powstawała przez cztery lata i prezentuje zupełnie nowe, świeże spojrzenie na historię Mikrusa. Autorzy odwiedzili jego twórców oraz dotarli do wielu unikalnych materiałów archiwalnych, dzięki czemu możliwe było precyzyjne odtworzenie przebiegu prac związanych z projektowaniem, produkcją i techniką mielecko-rzeszowskiego pojazdu. Produkcja Mikrusa jest zaledwie trzyletnim epizodem w dziejach polskiej motoryzacji, jednak warto pamiętać, że był on pierwszym powojennym „samochodem dla Kowalskiego”, który miał realne szanse na zmotoryzowanie społeczeństwa. Nigdy nie spełnił tego zadania, ponieważ odgórnym poleceniem zdjęto go z planu produkcyjnego.
Fot. Materiał prasowy | Okładka książki
Książka „Mikrus MR-300 – 3 lata produkcji, 50 lat historii” liczy 13 rozdziałów, z czego pierwsze 9 poświęcono historii Mikrusa w ujęciu chronologicznym ? od koncepcji, przez prace projektowe i rozwój produkcji, aż do jej zatrzymania. Znalazły się tu zarówno informacje o początkach prac nad dokumentacją, jak i opis wykonania prototypów Mikrusa i Meduzy, a także wdrożenia do produkcji i wytwarzania kolejnych serii samochodu. Omówiono badania drogowe Mikrusa i dopuszczenie go do trakcji publicznej, organizację produkcji i obsługi serwisowej oraz udział w rajdach. Wszystkie opisywane etapy prac są przeplatane wspomnieniami byłych pracowników WSK Mielec i WSK Rzeszów.
Druga część książki została opracowana z myślą o pasjonatach i kolekcjonerach przeprowadzających renowację Mikrusów. Znaleźć w niej można szczegółowe omówienie techniki Mikrusa oraz analizę zmian, jakim podlegał samochód w okresie produkcji. Rozważania o technice są ilustrowane rysunkami pochodzącymi z oryginalnej dokumentacji konstrukcyjnej. W części tej ujęto także mało znane zagadnienia, takie jak projekt Mikrusa w wersji „Specjal-Coupe” z nadwoziem z tworzyw sztucznych oraz inne projekty rozwojowe, które nie doczekały się wdrożenia. Dodatkowo obszernie omówiono samochód Stal 300 – furgonetkę, opracowaną w Stalowej Woli, opartą o zespół napędowy Mikrusa.
Trzecią część publikacji wypełnia historia Mikrusa od chwili zamknięcia produkcji do czasów współczesnych. Znajdują się tu zarówno wspomnienia byłych użytkowników jak i relacje ze zlotów, a także barwny opis działalności warszawskiego Koła Użytkowników Mikrusa. Omówiono też obraz Mikrusa w mediach (prasa, film) i zaprezentowano kolekcję pocztówek, na których został on uwieczniony. Dopełnieniem opowieści o Mikrusie jest relacja ze zlotu, który odbył się w Mielcu w 2007 roku, oraz podsumowanie liczby zachowanych do dzisiaj egzemplarzy samochodu.
Fot. Materiał prasowy | Mikrusy seryjne
Monografia jest bogato ilustrowana archiwalnymi materiałami, wśród których znajdują się zarówno niepublikowane do tej pory fotografie jak i najciekawsze fragmenty oryginalnej dokumentacji technicznej Mikrusa, a także urzędowa i zakładowa korespondencja. Publikacja jest godna polecenia każdemu miłośnikowi zabytkowej motoryzacji. Bieżące informacje związane z książką będą się ukazywały na stronie www.mikrus.net.pl. Patronem medialnym jest ogólnopolski miesięcznik Classicauto. Zapraszamy do lektury!
Ulotkę reklamową monografii można bezpłatnie pobrać tutaj.
Źródło: Autorzy książki
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, mamy małą prośbę – postaw nam wirtualną kawę. Ta filiżanka nie tylko nas rozgrzeje, ale też doda nam energii do dalszej pracy nad serwisem, aby był jeszcze lepszy. Twój gest to dla nas znak, że doceniasz naszą pasję i zaangażowanie. Dziękujemy, że jesteś z nami!