Mercedes-Benz 150 Sports Roadster – najrzadszy Mercedes na świecie!

W lutym 1935 roku na Międzynarodowej Wystawie Samochodów i Motocykli (IAMA) w Berlinie, firma Daimler-Benz AG zaprezentowała samochód Mercedes-Benz 150 Sports Roadster, seria W30. Nowe auto było pozycjonowane jako pojazd kompaktowy o charakterze sportowym, z potencjałem na produkcję wielkoseryjną.

Fot. Daimler

Niestety plany zakładane wcześniej nie spełniły się, a samochód został wyprodukowany w ilości kilku lub kilkunastu egzemplarzy, gdyż dokładna ilość nie jest znana do dziś. Auto wyróżniało się znacznie swoją sylwetką i budową na tle innych aut produkowany w tamtym okresie. Samochód posiadał wysoką moc silnika około 52KM, która została uzyskana z pojemności 1498 cm3, dając tym samym dużą prędkość, wynoszącą 125 km/h.

Fot. Daimler

Tak dobry wynik plasował Mercedesa w latach 30-tych na czele aut wysoko rozwiniętych pod względem technicznym i technologicznym, o czym można było się przekonać z broszur reklamowych, które opisywały go jako „samochód porywający do jazdy sportowej”. Tak jak wcześniej wspomniałem, do dziś nie jest znana oficjalna liczba samochodów jakie zostały wyprodukowane w latach 1934-1935 (raz jest to 5, a raz 20), nie mniej auto uznawane jest za jedno z najrzadszych, posiadające trzyramienną gwiazdę na masce.

Fot. Daimler

Fot. Daimler

Samochód w latach 30-tych kosztował 6600 RM (Reichsmarks). W 1950 roku koncern Daimler AG odkupił prezentowany egzemplarz (jedyny oficjalnie znany), od byłego członka zarządu Jakoba Werlina. Auto wówczas miało przejechane na liczniku 44500 kilometrów.

Źródło: Daimler

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments