Mercedes-Benz „Blue Miracle” – najszybsza laweta na świecie

Dziś widok lawety na ulicy nikogo nie dziwi, jednakże w latach 50. auto tego typu wzbudzało z pewnością uwagę przechodniów, zwłaszcza kiedy mknęło po drodze 160-170 km/h!

Tak można zacząć pokrótce wstęp do historii, chyba najbardziej znanej lawety na świecie, która została zaprojektowana i zbudowana przez firmę Mercedes-Benz.

Fot. Daimler

Premiera samochodu odbyła się w 1955 r. Podstawą do budowy lawety posłużyły modele 300S i 300SL. Z tego drugiego pochodził silnik, który ją napędzał. Pojazd został zaprojektowany specjalnie na potrzeby przewozu samochodów wyścigowych i rajdowych, które ścigały się na torach i trasach całej Europy, jak choćby np. słynne Silver Arrows (Srebrbne Strzały).

Fot. Daimler

Pomysłodawcą stworzenia tego bądź, co bądź niecodziennego auta był Alfred Neubauer, kierowników rajdów MB. Neubauer potrzebował szybkiego i sprawnego narzędzia do transportowania samochodów pomiędzy miejscami, w których je naprawiano bądź tuningowano, aby mieć jak najwięcej czasu na ewentualne prace w czasie przygotowań do kolejnych startów.

Fot. Daimler

Samochód kiedy pojawił się po raz pierwszy na ulicach był nie lada sensacją, a ludzie wręcz wyczekiwali aby go zobaczyć na żywo, kiedy na swoich „barkach” dźwiga model np. 300 SLR.

Niestety jedyny egzemplarz jaki powstał nie przetrwał do dziś. W 1993 r. podjęto decyzję o zbudowaniu wiernej kopii. Prace nad repliką trwały 7 lat! i w 2001 r. wszystkim fanom „Blue Wonder” zaprezentowano nowy, idealnie odbudowany egzemplarz.

Fot. Daimler

Obecnie lawetę można podziwiać na co dzień w muzeum Mercedesa w Stuttgarcie, gdzie na „plecach” trzyma model 300 SLR, ale już niedługo w czasie trwania Schloss Dyck Classic Days 2011 w Niemczech będzie można ją zobaczyć na żywo.

Fot. Daimler

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments