Alphonse Gabriel Capone znany jako Al Capone, jeden z najsłynniejszych gangsterów lat 20. ubiegłego stulecia w USA. Z pochodzenia Włoch, urodzony w Nowym Jorku. Capone był odpowiedzialny za dużą część rynku przestępczego w Chicago, związanego z prostytucją, produkcją i przemytem alkoholu, gdzie w USA panowała wówczas prohibicja.

Fot. ACME/RM Auctions | Cadillac „Al Capone” Town Sedan, 1928 r.

Na początku sierpnia (12-14.08) odbędzie się aukcja samochodów zabytkowych, na której zostanie wystawiony na sprzedaż Cadillac Town Sedan z 1928 roku, należący niegdyś do legendarnego gangstera.
Auto z pozoru wyglądające tak samo, jak inne modele z tego rocznika, jednakże to obecnie oferowane jest szczególne.

Fot. ACME/RM Auctions | Cadillac „Al Capone” Town Sedan, 1928 r.

Samochód jest kuloodporny i został przygotowany specjalnie aby nie odróżniał się od 85. innych, które zostały zamówione przez policję i władze miasta w tym samym okresie. Dlatego też jego kolorystyka zielono-czarna jest identyczna jak ówczesne radiowozy policyjne. Dodatkowo wyposażony w syrenę i migające światło czerwone zamontowane pod maską oraz co ciekawe odbiornik radiowy, który odbierał na częstotliwości policyjnej. Jego kuloodporność (szyby i karoseria) czynią go jednym z pierwszych i do dziś zachowanych tego typu samochodów na świecie.

Jedną z ciekawszych historii auta jest wypożyczenie go do Białego Domu dla Prezydenta USA Franklina Roosevelta, który obawiając się o własne życie w czasie odbywania jednej z wizyt, postanowił skorzystać z bezpiecznego środka transportu należącego do Capone.

Szacowna cena samochodu to 450-650 tys. dolarów, czy to dużo?, hmm zważywszy na swoją bogatą historię chyba nie.

Źródło: RM Auctions