Z początkiem lutego w Paryżu określanym często jako miasto miłości rozpocznie się 37. Salon Rétromobile. W czasie jego trwania zostanie zaprezentowane auto, którego nazwa pochodzi o imienia żeńskiego – Monica.

Samochód powstał w latach 70. XX w. we Francji, a jego pomysłodawcą był francuski przemysłowiec Jean Tastevin. Zamierzeniem J. Tastevina była próba stworzenia luksusowej marki, która swoim designem miała nawiązywać do stylu Facel Vega i jednocześnie móc konkurować ze swoim ówczesnym rywalem Citroënem SM Opéra z nadwoziem zaprojektowanym przez firmę Chapron.

Fot. retromobile.com | Monica 560

Monica 560 została zaprezentowana po raz pierwszy na Paryskim Salonie Samochodowym w 1972 roku, sama produkcja auta rozpoczęła się rok później w miejscowości Balbigny (Loire). W sumie powstało zaledwie 8 samochodów w wersji produkcyjnej i 22 prototypów. Auto zostało wyposażony w silnik o pojemności 5560 cm3, a klienci mieli do wyboru automatyczną lub 5-biegową manualną skrzynię biegów.

Wracając do imienia oraz nazwy samochodu. Podobnie jak w przypadku nazwy marki Mercedes, która pochodziła od imienia córki Emila Jellinka – Mercedes Jellinek, tak i w tym przypadku nazwa pochodzi od imienia żony Jeana Tastevina – Monique Tastevin.

Oboje Państwo Tastevin będą honorowymi gośćmi w czasie trwania tegorocznego Salonu Rétromobile, który rozpocznie się już 1 lutego i potrwa do 5 lutego br.