Sezon urodzinowy trwa. Po Chevrolecie Corvette przyszedł czas na AC Cobrę, która obchodzi swoje 50 urodziny.

Dla wielu osób AC Cobra to jeden z najlepszych samochodów wszech czasów. Jednak, gdy w 1962 roku konstrukcja trafiła na wystawę w Nowym Jorku, jej przyszłość wcale nie wydawała się tak świetlana.

Fot. Ford

Początkowo dostawcą podwozia miał być Austin-Healey, jednak umowa nie doszła do skutku, dlatego Shelby zdecydował się na firmę AC. Jednostki V8 miały pochodzić od General Motors. Koncern obawiał się jednak, że samochód może zagrozić Chevroletowi Corvette. Ostatecznie silniki dostarczył więc Ford. Efekt okazał się oszałamiający. Według dziennikarzy The New York Times AC Cobra Mark III z silnikiem V8 o pojemności 427 cali sześciennych mógł rozpędzić się od 0 do 160 km/h i ponownie się zatrzymać w mniej niż 14 sekund.

Fot. Ford

AC Cobra przetrwał w praktycznie niezmienionej formie aż do dziś. Oryginalne pojazdy to rzadkość – w latach 1965-67 powstały tylko 343 egzemplarze modelu Mk III. Cobrę Mk I i Mk II wyprodukowano w łącznej liczbie 655 sztuk. Nie można jednak zapomnieć o dziesiątkach tysięcy kopii budowanych i sprzedawanych na całym świecie.

Źródło: motorauthority.com, informacja Mototarget.pl