60 lat Porsche w USA

W tym roku niemiecki producent samochodów sportowych Porsche AG, obchodzi 60. rocznicę, kiedy to w 1950 roku, Ferry Porsche postanowił rozpocząć eksport swoich samochodów na rynek amerykański. W momencie uruchomienia produkcji modelu Porsche 356, F. Porsche spodziewał się, że rynek europejski nie będzie aż tak chłonny na nowe auta, zwłaszcza, że od zakończenia wojny nie minęło długo.

Rynek amerykański wydawał się być idealnym partnerem w tym wypadku i tutaj się nie mylił. W 1950 roku nawiązał współpracę z Maxem Hoffmanem i Johnnym von Neumannem, którzy zajęli się sprzedażą aut w USA. I tak pierwszy model Porsche 356, 60 lat temu został sprowadzony do salonu w Nowym Jorku, mieszczącym się przy 430 Park Avenue.

Fot. Porsche | Porsche 550 Spyder

W 1951 roku zostało wyeksportowanych 32 auta, a w 1954 roku, sprzedaż samochodów Porsche stanowiła 30% rocznej produkcji. W dalszych latach rynek amerykański został podzielony, gdzie von Neumannem zajął się sprzedażą samochodów na zachodnim wybrzeżu – Kalifornia, a jednym z pierwszych klientów był James Dean, który kupił Porsche 356 Speedster.

Obecnie za rynek amerykański odpowiada podmiot utworzony w 1984 roku pod nazwą Porsche Cars North America (PCNA) należący do Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG.

Źródło: Porsche

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments