W dniach 2-3 czerwca 2012 r. po raz drugi odbędą się Targi Pojazdów Zabytkowych Auto Nostalgia – w Warszawie! W Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56C spotyka się polska branża oldtimerów: firmy, kluby, kolekcjonerzy i miłośnicy starej motoryzacji. Na powierzchni 10 tys. m2 oferujemy nostalgiczną podróż w przeszłość – pełną emocji i wzruszeń, niespełnionych marzeń o kultowych pojazdach i wspomnień z dzieciństwa.

Po sukcesie pierwszej imprezy, która odbiła się szerokim echem w branży motoryzacyjnej, wśród miłośników i kolekcjonerów oraz w segmencie biznesowym związanym z zabytkową motoryzacją tegoroczna edycja została wydłużona do trzech dni.

Fot. Automobilia.pl | I edycja targów

Auto Nostalgia, to nie tylko okazja do pierwszego spotkania z rynkiem oldtimerów w naszym kraju, ale także świetny sposób na spędzenie niezapomnianego weekendu w gronie rodziny i przyjaciół. Organizator przygotował liczne atrakcje, gromadząc w jednym miejscu najbardziej fascynujące pojazdy z polskich kolekcji.

  • Jedną z nich jest ekspozycja 8 polskich 100-latków, jeżdżących (!) i całkowicie sprawnych samochodów. Z wyjątkiem jednego wozu, wszystkie sprowadzono do Polski w ciągu ostatnich lat. Nigdy wcześniej nie pokazywano w naszym kraju tylu pojazdów w jednym miejscu, z których aż 8 liczy co najmniej sto lat. Każdy z nich ma swoją fascynującą historię.
  • Piorunujące wrażenie robi najstarszy w Polsce samochód napędzany silnikiem parowym Grout z 1899 roku – jedyne w Polsce auto z tego typu napędem. Ważące 450 kg auto rozpędza się do 36 km/h.
  • Goście Auto Nostalgii zobaczą najstarszego Mercedesa w Polsce10/20 HP Posen. Pojazd zbudowano dokładnie sto lat temu na zamówienie pruskiego arystokraty, księcia Geschke. W latach 20. zakupił go pewien jubiler z Zakopanego. Od 1935 roku Mercedes spoczywał w zabudowaniach gospodarczych jednego z górali. Choć trudno w to uwierzyć, jeszcze na miejscu udało się go uruchomić po 60 latach ! Pojazd wyceniony dziś na ok. 3 miliony złotych przeszedł kompletną renowację.
  • Odwiedzający Auto Nostalgię będą mieli możliwość podziwiać także 5 rajdowych Fiatów 125p. w wersji Monte Carlo Są to wierne repliki aut, które w latach 1971-76 brały udział w Rajdzie Monte Carlo.
  • Po raz drugi będzie można obejrzeć „Papamobile” z nowymi detalami, którym Jan Paweł II jeździł podczas pierwszej wizyty w kraju w 1979 r. Odnalezione w PGR Główczyce k/Słupska oryginalne podwozie Stara 660 M2 zostało wiernie zrekonstruowane ogromnym nakładem środków przez p. Marka Adamczaka z Kielc.
  • Osobną ekspozycję stanowią coraz bardziej popularne youngtimery – auta z lat 70 i 80. Wśród nich mi.in. dwuosobowy Fiat X1/9 z nadwoziem projektowanym przez słynnego Nuccio Bertone oraz jeden z zaledwie 572 egzemplarzy BMW Alpina B10 3.5. Klub Zabytkowych Mercedesów Polska wystawi pięknie odrestaurowanego Mercedesa 190 SL (1958), jakim jeździła Grace Kelly, późniejsza księżna Monaco oraz inne modele ze srebrną gwiazdą w herbie. Na Auto Nostalgii zobaczymy także eleganckie Jaguary, Rolls-Royce, klasyczne Alfa Romeo, Porsche i całą kolekcję aut z PRL oraz innych demoludów, a ponadto także jednoślady, samochody wojskowe oraz inne pojazdy zabytkowe.

Targi są z jednej strony doskonałą okazją do zaprezentowanie się firm motoryzacyjnych, olejowych, producentów części zamiennych, warsztatów i usługodawców, a z drugiej strony znakomitą szansą do zobaczenia z bliska legendarnych pojazdów i zapoznania się z coraz szerszą ofertą usług i produktów segmentu oldtimerów.

Źródło: Informacja prasowa/Auto Nostalgia