Para buch, koła w ruch czyli najstarszy na świecie motocykl na parę!

Sylvester Roper to amerykański konstruktor mieszkający w Bostonie (USA) pod koniec XIX w. Motocykl, który trafi już niedługo na aukcję organizowaną w Las Vegas, jest drugim napędzanym parą motocyklem jego konstrukcji.

Za podstawę budowy posłużyła rama rowerowa firmy Columbia, w którą Roper wpasował kocioł parowy wraz ze zbiornikiem na wodę, umieszczony na górze. Silnik parowy, który napędza obecnie 117-letni motocykl znajdował się z prawej strony motocykla. Wszystko zgrabnie i filigranowo dopasowane do siebie, tak aby kierowca pojazdu mógł się nim swobodnie poruszać.

Fot. Paul Eddy/Auctions America by RM | Motocykl parowy Roper z 1894 r.

Sam konstruktor korzystał ze swojego motocykla dojeżdżając do bostońskiego Yacht Clubu. Co więcej w maju 1896 r. wystartował nim w wyścigu na Dorchester Road w Bostonie, osiągając prędkość jazdy 40 mph czyli około 60 km/h.

Aktualny rekord cenowy motocykla sprzedanego za pośrednictwem aukcji należy do modelu Cyclon Board Track z 1915 r. i wynosi 520 tys. dolarów amerykańskich. Wystawiany za 2 miesiące motocykl Roper prawdopodobnie osiągnie kwotę znacznie większa niż pół miliona dolarów, a patrząc na niedawną aukcję najstarszego pojazdu na świcie (De Dion Bouton Et Trepardoux Dos-A-Dos Steam Runabout z 1884 r.), jego cena może nawet poszybować powyżej 1 miliona USD!

Aukcja organizowana będzie na początku stycznia 2012 roku przez dom aukcyjny RM Auctions, w ciągu 3 dni (12-14.01.2012) zostanie wystawione na sprzedaż 400 zabytkowych motocykli.

Źródło: Auctions America

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments