Historia parkomatu rozpoczyna się w Oklahoma City, ale za nim dojdziemy do setna sprawy, pozwolę sobie zrobić do tego krótki wstęp.

Z Nowego Meksyku do Oklahoma City (OC) w 1927 roku przybywa Carl C. Magee, który rozpoczyna pracę w „Oklahoma News” jako dziennikarz. Lata 20. i 30. to dynamiczny wzrost pojazdów mechanicznych w USA. W 1930 roku w Oklahoma City było 500 tyś. zarejestrowanych samochodów, a dla porównania w 1913 było ich tylko 3 tysiące.

Fot. POM | Carl C. Magee wynalazca pierwszego parkomatu na świecie, 1934r.

Ludzie, którzy pracowali w centrum miasta, przyjeżdżając samochodem do pracy, zajmowali miejsca tym, którzy chcieli zaparkować auto na krótki okres czasu, np. zrobić zakupy. Skąd my to znamy…, ale do rzeczy.

Miasto wpadło na pomysł aby wyznaczyć specjalne miejsca, które byłyby „wynajmowane” przez kierowców. Policja drogowa, która wówczas pilnował, czy aby na pewno nikt nie stoi dłużej, oznaczał kredą na oponie! czas rozpoczęcia parkowania wydając przy tym specjalny bilet uprawniający do 1h parkowania.

Fot. POM | Pierwsze parkomaty zainstalowane w Oklahoma City, 1935r.

To jednakże nie załatwiało problemu, a przy dużej ilości samochodów było mocno kłopotliwe. W tym czasie Carl C. Magee objął w OC stanowisko Przewodniczącego ds. Ruchu Ulicznego i tym samym postawiono mu zadanie rozwiązania problemu.

Po namyśle doszedł do wniosku, że potrzeba jakiegoś prostego i nie drogiego urządzenia, które zliczałoby czas samochodu zajmującego miejsce parkingowe. Został ogłoszony konkurs wśród studentów miejscowego uniwersytetu na projekt maszyny, która spełniałaby zadanie postawione przez autora pomysłu.

Fot. POM | Wybieranie monet z parkomatu w Oklahoma City, 1935r.

Nagrodą w konkursie było 500 dolarów za model działającej maszyny. Niestety pomimo zgłoszeniu kilku pomysłów, żaden nie został zaakceptowany. Magee postanowił sam wymyślić taką maszynę. I tak po wyprodukowaniu pierwszych 14 testowych egzemplarzy, 16 czerwca 1935 roku na jednej z ulic OC zainstalowano pierwsze na świecie parkomaty.

Dzisiejsza nazwa „parkomat” pochodzi prawdopodobnie (choć tutaj są to moje subiektywne przypuszczenia) od nazwy firmy założonej przez Magee i wspólnika, która brzmiała „Magee-Hale Park-O-Meter”?

Źródło: digital.library.okstate.edu, pom.com