Retro Warszawa – wycieczka po stolicy sprzed 100 lat

Wyobraźmy sobie Warszawę w czasach jej świetności. Tętniące życiem ulice, ruch i krzątanina. Kto nie chciałby, chociaż na chwilę, przenieść się do stolicy z dwudziestolecia międzywojennego.

A co, gdyby to było możliwe?

W warszawskiej Fabryce Norblina mamy okazję wejść do pierwszej w Polsce i wyjątkowej w skali Europy, w pełni immersyjnej przestrzeni ART BOX EXPERIENCE. Wystawa „Retro Warszawa” – przeniesie widzów do pełnej gwaru, muzyki i kolorów stolicy sprzed 100 lat.

Fot. artboxexperience.com

Warszawa przed II wojną światową była miastem fascynującym, wielowymiarowym i różnorodnym kulturowo. Wiemy o tym z dokumentów, literatury, archiwalnych zdjęć, pocztówek i filmów. Ten barwny, tętniący życiem świat, o unikalnym kolorycie i pięknej architekturze odszedł bezpowrotnie. Retro Warszawa to pełna wrażeń podróż w czasie i przestrzeni pozwalająca ponownie się w nim zagłębić. Niczym wehikuł czasu przenosi nas na kilkadziesiąt minut do przedwojennej stolicy, zanurzając widzów w ożywione cyfrowo obrazy, wyraziste kolory, muzykę i dźwięki codziennego życia.

Fot. artboxexperience.com

Multisensoryczna ekspozycja w Art Box Experience – jedynej w Polsce przestrzeni pozwalającej na przygotowanie tego rodzaju pokazów – przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych materiałów starannie dobranych przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji

– o pracochłonnym procesie przygotowania pokazu mówi Joanna Kowalkowska, założycielka i prezeska Art Box Experience.

Stare fotografie i filmy zostały oczyszczone, poddane rekonstrukcji i koloryzacji, a następnie zmontowane w dynamiczny pokaz przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji

– mówi Piotr Sikora, założyciel Art Box

Fot. artboxexperience.com

Nad jakością produkcji czuwali specjaliści znani ze spektakularnych realizacji wizualnych, współpracujący między innymi z Platige Image. Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących najwyższą jakość obrazu, zwiedzający zobaczą codzienne życie Warszawiaków w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce, rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano „Zapomnianą melodię”. Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan Emil Młynarski, który skorzystał z tak zaskakujących instrumentów jak piła czy banjo. Znajdą się na niej odgłosy miasta, gwara warszawska, rozmowy w jidysz oraz warszawskie melodie.

Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Partnerami wystawy Retro Warszawa są: Dom Spotkań z Historią, Fabryka Norblina, FINA, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawy.

Materiały archiwalne wykorzystane do stworzenia projektu Retro Warszawa pochodzą z archiwów polskich, w tym z zasobów Domu Spotkań z Historią, Muzeum POLIN, Muzeum Warszawy, Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, archiwum rodziny Wernerów oraz archiwów zagranicznych, w tym Muzeum Holocaustu z Waszyngtonu.

Bilety na wystawę, dostępne są do kupienia na stronie Art Box Experience

Źródło: artboxexperience.com

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments