Z wizytą w Narodowym Muzeum Techniki

W zeszły weekend mieliśmy okazję odwiedzić Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie. Nas w szczególności zainteresowała wystawa pt. Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem, która prezentuje globalny rozwój technik przemieszczania się człowieka, od zarania dziejów do czasów współczesnych.

Fot. Automobilia.pl | Mikrosamochody – Smyk i Mikrus

Główna i zarazem największa część wystawy poświęcona jest w całości transportowi lądowemu. Zwiedzający może obejrzeć najstarszy samochód w Polsce z 1899 roku. Jest to Cudell z silnikiem De Dion-Bouton. Obok stoi Adler z 1901 roku oraz legendarny Oldsmobile „Curved Dash”, czyli pierwszy seryjnie produkowany automobil w historii motoryzacji.

Fot. Automobilia.pl

Nie zabrakło także kilku produktów polskich. Między innymi mały Mikrus zbudowany w liczbie ponad 1700 sztuk oraz prototypowy Smyk, dziś niezwykle cenny eksponat. Na specjalnie przygotowanej konstrukcji ustawionych jest ponad 20 motocykli, które miały największy wpływ na rozwój jednośladów. Są polskie Sokoły, motocykle marki WSK, SHL i pamiętny Junak z czterosuwowym silnikiem.

Fot. Automobilia.pl | Motocykl Sokół 1000

Krótki film prezentujący wystawę, tj. część poświęconą transportowi lądowemu.

Po więcej informacji, zapraszamy na stronę internetową muzeum: nmt.waw.pl

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments