75 dni by stać się legendą

Departament Wojny Stanów Zjednoczonych od lat szukał sposobu na modernizację pojazdów łącznikowych w swoich siłach zbrojnych. Motocykle okazały się zbyt niebezpieczne i należało znaleźć pojazd czterokołowy, który mógłby wykonywać swoje obowiązki równie szybko i skutecznie.

Specyfikacje wysłane do amerykańskich producentów samochodów nakładały bardzo surowe warunki: pojazd musiał mieć napęd na wszystkie koła, maksymalną masę 590 kg i być w stanie przewieźć do 272 kg ładunku. Zgłosiło się tylko trzech producentów: Willys Overland, Bantam American i Ford.

Fot. Jeep | Jeep Willys Overland MB

Bantam American był dawną spółką zależną brytyjskiej marki Austin, która wyodrębniła się z firmy macierzystej i specjalizowała się w produkcji mikrosamochodów. Wśród jej inżynierów był Karl Probst, który zaprojektował swoją propozycję w zaledwie dwa dni i dostarczył swój prototyp trzy miesiące później.

Willys Overland zaprezentował swój projekt, Willys Quad, 11 listopada 1940 r., co zbiegło się z Dniem Weterana. Miał on dwa elementy, które przekonały urzędników wojskowych: 60-konny silnik „Go Devil” i konstrukcję z napędem na cztery koła.

Fot. Jeep | Jeep Willys MA

Zgodnie z uwagami amerykańskiego rządu, wprowadzono elementy projektu zaprezentowanego przez Bantam American, takie jak hamulec ręczny, jednoczęściowe koła, zaokrąglony otwór drzwiowy, dwie okrągłe tablice przyrządów i dźwignia zmiany biegów na kolumnie kierownicy.

Jednocześnie, aby zachować silnik o mocy 60 KM, skrócono nakrętki i śruby, a panele nadwozia zostały obniżone w celu uzyskania optymalnej masy. Narodził się Willys MA, który po drobnych poprawkach i ciężkich testach stał się pojazdem ogólnego przeznaczenia – General Purpose Vehicle – modelem Jeep Willys MB.

Tak narodziła się legenda.

Źródło: Jeep

Podobne wpisy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments